SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskål med lock 16242013
nr 1624 2013
Sockerskål med lock
silver, AG Dufva, Stockholm, Gustaviansk stil, 1915. Invändigt förgylld, Längd: 23 cm. Höjd: 24 cm, vikt: 615g ca
Utrop:
5.000 kr
Såld:
4.400 kr
måndag 27 maj 2024
kl 19:47:39
24/5 18:17:53
4.200 kr
26/5 10:13:00
27 maj
Silver
Läs mer om Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Den Gustavianska stilen